تبلیغات
Parand University Students of Computer Softwer - Caller ID
Caller ID - یکشنبه 14 مرداد 1386

- سرویس نمایشگر شماره تلفن

Caller ID که در مکالمات فارسی به آن سرویس نمایشگر شماره تلفن می گوییم، طرفین یک ارتباط مخابراتی را قادر می سازد تا از شماره تماس گیرنده و مخاطب تماس آگاه شوند.این اطلاعات می تواند علاوه بر این که حاوی شماره تلفن تماس گیرنده باشد ، نام سرویس مورد استفاده را نیز منتقل کند ( Caller Name Display یا CNAM).
اکنون بیشتر تهرانی ها ( و خیلی از شهرستان های دیگر ) از این سرویس مخابراتی استفاده می کنند.تمامی تلفن های همراه و تلفن های عمومی ( کارتی و سکه ای ) در حال حاضر تحت پوشش این سرویس هستند.
نحوه کار Caller ID بر اساس تکنیک FSK ( سر واژه Frequency Shift Keying ) می باشد.هنگامی که یک خط تلفن زنگ می خورد این اطلاعت بعد از زنگ اول ارسال می شوند.انتقال این اطلاعات بر اساس یک سیگنال که طولی حدود 1.5 ثانیه دارد منتقل می شود.اگر بتوانید این اطلاعات را کد گشایی کنید به ترتیبی که در ادامه مطلب نوشته شده خواهید رسید

- سرویس نمایشگر شماره تلفن

Caller ID که در مکالمات فارسی به آن سرویس نمایشگر شماره تلفن می گوییم، طرفین یک ارتباط مخابراتی را قادر می سازد تا از شماره تماس گیرنده و مخاطب تماس آگاه شوند.این اطلاعات می تواند علاوه بر این که حاوی شماره تلفن تماس گیرنده باشد ، نام سرویس مورد استفاده را نیز منتقل کند ( Caller Name Display یا CNAM).
اکنون بیشتر تهرانی ها ( و خیلی از شهرستان های دیگر ) از این سرویس مخابراتی استفاده می کنند.تمامی تلفن های همراه و تلفن های عمومی ( کارتی و سکه ای ) در حال حاضر تحت پوشش این سرویس هستند.
نحوه کار Caller ID بر اساس تکنیک FSK ( سر واژه Frequency Shift Keying ) می باشد.هنگامی که یک خط تلفن زنگ می خورد این اطلاعت بعد از زنگ اول ارسال می شوند.انتقال این اطلاعات بر اساس یک سیگنال که طولی حدود 1.5 ثانیه دارد منتقل می شود.اگر بتوانید این اطلاعات را کد گشایی کنید به چنین ترتیبی دست پیدا خواهید کرد :

- A series of alternating 1s and 0s to help the caller ID box get the timing down
- A series of 180 1s
- A byte representing the type of message
- A byte representing the length of the message
- Month, day, hour and minute, each represented with a pair of bytes
- The 10 digit phone number in 10 bytes
- A checksum byte

با استفاده از این اطلاعات دستگاه تلفن و یا دستگاه Caller ID ( همان Caller ID Box) مشخصات تماس گیرنده را تشخیص می دهد.
اگر مودم کامپیوتر شما از Caller ID پشتیبانی کند ، قادر خواهید تا این اطلاعات را بر روی دستگاه خود ذخیره کنید و در مورد آن ها تماس بگیرید.در ابتدا به این که چگونه توسط فرامین AT از این قابلیت مودم باخبر شویم می پردازم و سپس چند ابزار دیگر را معرفی می کنم.
چگونه از توانایی یک مودم در مورد پشتیبانی از Caller ID آگاه شویم؟
در معمول ترین حالت با استفاده از فرمان های AT#CID=1 و یا AT+VCID=1 شما قادر خواهید بود تا Caller ID را برای مودم خود فعال کنید.
اگر در مورد هیچ کدام از این دستور ها پاسخ OK دریافت نکردید می توانید فرامین زیر را امتحان کنید :
- AT#CID=2
- AT%CCID=1
- AT%CCID=2
- AT#CC1
- AT*ID1
توضیح : برای وارد کردن فرامین AT و ارتباط با مودم سیستم خود باید از یک ترمینال مانند HyperTerminal و تماس با پورتی که مودم شما بر روی عمل می کند استفاده کنید.
در مورد HyperTerminal : بعد از اینکه در HyperTerminal یک نام برای این ارتباط انتخاب کردید ( مثلا Caller ID) و فشار دادن کلید OK در قسمت بعد و از پنجره Connect To از منوی Connect Using باید پورت COM ی را که مودم شما به آن متصل است را انتخاب کنید.بعد از فشار دادن OK در پنجره COM X Properties هم OK را انتخاب کنید.
حالا شما امکان استفاده از فرامین AT و ارتباط با مودم را دارید.
ابتدا تایپ کنید ATZ و باید بعد از زدن Enter با پیغام OK موجه شوید در غیر این صورت کارها را درست انجام نداده اید و باید احتمالا COM را عوض کنید و یا احتمال دارد برنامه‌ی دیگری در حال استفاده از مودم شما می باشد.
نرم افزارهای مرتبط با Caller ID :
علاوه بر اینکه بسیار از دستگاه های تلفن ( گوشی ) امروزه از قابلیت نمایش Caller ID بر خوردار هستند برخی از مودم ها هم این توانایی را دارند.با استفاده از چنین مودمی و استفاده از یک خط تلفن داری Caller ID شما به همراه یک نرم افزار می توانید تمامی تماس های خود را ثبت کنید.
نرم افزار های بسیار مختلفی وجود دارد و حتی شما می توانید چنین برنامه ای را با استفاده از Visual Basic و یا perl برای سیستم های مبتنی بر ویندوز و لینوکس بنویسید.
از این نرم افزار ها برای ویندوز می توان به Softcab Screensaver یا WinLog و یا نمونه های مشابه اشاره کرد.لیستی از این نرم افزار ها برای ویندوز را می توانیم در اینجا ببینید :
Caller ID Software
همچنین برای این منظور ActiveX Control هایی وجود دارد که برای برنامه سازی در Visual Basic و یا ++C و سایر ابزار های توسعه از آن می توانید استفاده کنید.
CallerID ActiveX Control
نمونه برنامه نوشته شده به وسیله VB و یک برنامه آماده با آن به نام CallerID Box در دسترس هستند.
سورس یک برنامه آماده دیگر هم به وسیله Visual Basic 6.0 در دسترس است : VB Caller ID Source Code همچنین با استفاده از Access 97
در مورد برنامه های غیر ویندوزی هم مورد هایی وجود دارد ، توجه کنید به این لیست : Non-Windows Caller ID Software
و به طور خاص در مورد سیستم عامل های شبه یونیکس دو برنامه مطرح وجود دارد، یکی با استفاده از perl و دیگری یک کتابخانه از توابع.
cid-modem که با استفاده از perl نوشته شده است ، تا حدودی ساده ولی ترکیب جالبی را ایجاد کرده است.اگر علاقه دارید حتما سورس آن را مطالعه کنید.برای استفاده کامل از آن نیاز دارید تا caller id را بخوانید.این صفحه راهنمایی های لازم را شامل می شود.
Mgetty+Sendfax در اصل یک راه حل مناسب برای linux/unix می باشد که دارای قابلیت های دیگری هم هست.بیشتر نرم افزار های مرتبط به تلفن در لینوکس از این برنامه استفاده می کنند.

منبع: http://www.setarehsorkh.com

نویسندگان
آرشیو
آرشیو موضوعی
مطالب پیشین
مسابقه

خبر نامه
اطلاعات
امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل پیام ها :
كل بازدید ها :
ایجاد صفحه : - ثانیه
تبلیغات

CAPU

اخبار اس ام اسی

این قسمت توسط اس ام اس به روز می شود

اخبار هک و امنیت

اخبار دانشگاه

اخبار وبلاگ

درباره دانشگاه - تماس با ما - درباره ما


Powered by: Mihanblog.com
Copyright © 2006-2007 PUCS. All rights reserved.